Trójka siódma w finale krajowym XLI Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Przelewicach

Położone w południowo-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego Przelewice w dniach 5-7 czerwca 2018 roku gościły uczestników XLI Finału Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Finaliści turnieju, który może poszczycić się sięgającą ponad 40 letnią tradycją zostali przyjęci godnie i zapewne długo będą wspominali swój udział w turnieju oraz pobyt w Przelewicach.

Wyjątkowa sceneria gminy, która leży we wschodniej części powiatu pyrzyckiego, rozciąga się na terenie dwóch krain geograficznych: Równiny Pyrzycko – Stargardzkiej
i Pojezierza Myśliborskiego, skutecznie łagodziły napięcie i emocje towarzyszące zawodnikom oraz opiekunom.

OTBRD jest to konkurs wieloetapowy od etapu szkolnego, przez gminny powiatowy
i wojewódzki, aż po Mistrzostwa Polski, który zrzesza corocznie w granicach do pół miliona dzieci.

Turniej BRD składał się z pięciu dyscyplin:
•    testu z zakresu przepisów ruchu drogowego,

•    testu skrzyżowania,
•    rowerowego toru przeszkód,
•    udzielania pierwszej pomocy,
•    miasteczka ruchu drogowego.

Celem Turnieju, organizowanego przez Komendę Główną Policji, Związek Motorowy, przy udziale Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, jest podnoszenie kultury motoryzacyjnej społeczeństwa i poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przede wszystkim bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez:

  • popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach,
  • kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu,
  • popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
  • popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

Gminę Krasnystaw, a zarazem województwo lubelskie reprezentował Zespół Nr 3 Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Krasnymstawie w kategorii uczniów klas gimnazjalnych. Drużyna wystąpiła w składzie Patryk Podgórski, Daniel Piętal i Konrad Dziedzic, a opiekunem drużyny był pan Paweł Haładyj. Szkoła w ostatecznej klasyfikacji zajęła 7 miejsce w Polsce. Jest to najlepszy wynik drużynowy w historii występów uczniów z Zespołu nr 3 w Krasnymstawie w finałach krajowych BRD.  

      Warto podkreślić, że główny organizator turnieju postarał się o liczne atrakcje podczas trzydniowego pobytu w województwie zachodniopomorskim. Zawodnicy uczestniczyli w Pikniku Bezpieczeństwa w Przelewickim Ogrodzie Dendrologicznym, wyjeździe do Aguaparku Laguna w Gryfinie.

Ponadto odbyła się wycieczka do Szczecina, gdzie zawodnicy pływali statkiem po Porcie Szczecińskim, zwiedzali Muzeum Techniki Motoryzacyjnej oraz Centrum Dialogu Przełomy.