Nauczymy się na pamięć tego kraju…, czyli jak uczciliśmy Święto Konstytucji 3-go Maja

Szóstego maja 2022 roku w naszej szkole uczciliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Tego dnia odbyła się uroczysta akademia. Tym razem wzięli w niej udział nasi najmłodsi – przedszkolacy oraz uczniowie z klas IV - VIII szkoły podstawowej. Każdy z nich recytował fragment poezji patriotycznej związanej z wyżej wymienionym świętem.

Prowadzącymi całą akademię byli uczniowie VIII klasy: Nikola Krzyżanowska i Adrian Traczyński. Dodatkową oprawę stanowiło odśpiewanie naszego hymnu narodowego oraz piosenek patriotycznych, tych popularnych, jak „Witaj majowa jutrzenko”. Zaśpiewali je uczniowie ze szkolnego chórku.

Dzieło Konstytucji 3 Maja nie umarło. Choć potem zniknęliśmy z europejskich map na 123 lata, to udało nam się na nie powrócić i dziś nadal możemy cieszyć się niepodległością. Mamy nadzieję, że takie słowa jak: odwaga, braterstwo, wolność, niepodległość czy solidarność zostaną w naszych sercach. Dziś nabierają nowego, głębszego dla nas znaczenia, zwłaszcza w kontekście tego, co dzieje się za naszą wschodnia granicą. Sama uroczystość zagości na długo w pamięci oglądających a pozostałych uczniów zachęci do angażowania się w inne przedsięwzięcia o charakterze patriotycznym.

                                                                                                                 Małgorzata Wit

galeria