Historyczny Rajd Rowerowy „Moja mała Ojczyzna”

W piątek wybraliśmy się na historyczno – przyrodniczy rajd rowerowy pn. „Moja mała ojczyzna”. Uczniowie klas 4 i 5 wraz z opiekunami przemierzali bezdroża okolicznych miejscowości poznając ich historię i przyrodę. Pierwszym naszym przystankiem była dawna mleczarnia w Niemienicach, a dziś Dom Kultury.

Obok znajduje się OSP z 1926 r., a niedaleko szkoła podstawowa, która już nie istnieje.Stąd po „małych” zakupach ruszyliśmy w stronę pomnika upamiętniającego śmierć mieszkańców Niemienic i Białki. Po krótkiej pogadance o II wojnie światowej i o partyzantce tu działającej, szczególnie Stanisławie Sokołowskim, wyruszyliśmy do Białki. Ruch był spory, ale szczęśliwie dojechaliśmy do stadniny. Tu zostaliśmy przyjęci przez Pana Kierownika Stadniny, który nas oprowadził po stajniach i wybiegach. Udało nam się zobaczyć konie czystej krwi arabskiej, małe źrebaki, ale i byliśmy na treningu przed zawodami w skokach przez przeszkody. Pan kierownik opowiedział nam historię stadniny i przekazał nam bardzo dużo informacji jak konie reagują na człowieka i jak się zachowują w stadzie. Po tej niezwykłej lekcji udaliśmy się w stronę wsi Zażółkiew. Jadąc przez stawy białeckie i łąki, przedarliśmy się przez mały mostek drewniany na rzece Żółkiewka. Stąd przeszliśmy piechotą nad źródełko, które może mieć 600 lat. Tu Pan sołtys Jerzy Domański opowiedział nam historię wsi i tego źródełka. Mieszkańcy Zażółkwi stąd czerpali wodę do picia i produkcji różnych potraw. Niezwykłą wyprawę zakończyliśmy w naszej szkole, która również jest zabytkiem powstałym przed II wojną światową. Ale o tym to już po kolejnym rajdzie historycznym, który jak pozwoli pogoda odbędzie się w październiku. Opiekunami rajdu byli: Krzysztof Kowalczyk, Paweł Haładyj oraz rodzice Mariusz Dobosz i Monika Kozorys.

galeria