23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

To ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.


Z okazji tego święta zapraszam Was do skorzystania z zasobów POLONY -największej biblioteki cyfrowej w Polsce rozwijanej przez Bibliotekę Narodową. Obecnie jest to najnowocześniejszy tego typu portal w Polsce i jeden z najnowocześniejszych na świecie. Zgromadzone w niej zbiory mają wyjątkową wartość i znaczenie dla dziedzictwa narodowego. W zasobach POLONY można odnaleźć wiele interesujących źródeł z bezpłatnymi i legalnymi e-bookami.
Biblioteka Narodowa zachęca do lektury i pobierania e-booków w formatach MOBI lub EPUB z POLONY https://polona.pl/ . Wszystkie tytuły są udostępniane bezpłatnie. E-booki można pobrać bez konieczności logowania. Niżej interesujące propozycje dla dzieci. Wyboru tytułów dokonali sami czytelnicy w głosowaniu w ubiegłym roku. Żeby pobrać e-booka z POLONY, wystarczy kliknąć w ikonę „Pobierz”, widoczną w prawym górnym rogu, i wybrać format (MOBI lub EPUB).

https://polona.pl/item/o-sewcykowy-dusycce-bajka,NzI1NTMxNjQ/0/#info:metadata
https://polona.pl/item/blekitny-zagiel,NzMxMzI4MjA/1/#info:metadata
https://polona.pl/item/joch-dzieje-malego-niedzwiedzia-w-parku yellowstone,NzI1NTQ0MzE/0/#info:metadata
https://polona.pl/item/japonskie-bajki,MTgzOTgyNzM/8/#info:metadata
https://polona.pl/item/polow-potworow-morskich,ODk3NDc5ODY/0/#info:metadata
https://polona.pl/item/w-kraju-meznych-boerow-przygody-mlodego-polaka-w-transwaalu,ODk3Njk3Njc/0/#info:metadata
https://polona.pl/item/bajki-polskie-dla-grzecznych-dzieci,ODk3ODI0MDU/0/#info:metadata
https://polona.pl/item/dwaj-chlopcy-z-filmu-powiesc-dla-mlodziezy,ODk3NjA0Njc/0/#info:metadata

Miłego czytania!