II Szkolny Konkurs Kaligraficzny

23 stycznia każdego roku obchodzony jest Dzień Pisma Ręcznego Święto zostało ustanowione przez the Writing Instrument ManufacturesAssociation (WIMA), a jego celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie i rolę pisma ręcznego. Dlaczego 23 stycznia? Jest to data urodzin Johna Hancocka – jednego z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości. Hancock znany jest ze swojego dużego i ozdobnego podpisu.

Dlaczego warto pisać ręcznie? Ręczne pisanie wspomaga rozwój sprawności manualnej oraz precyzji ruchów, a one z kolei są niezbędne dla prawidłowego rozwoju poznawczego. To nie tylko kreślenie liter na papierze, to czynność, która sprzyja rozwojowi umiejętności czytania, zdolności językowych i krytycznego myślenia. Uczy samokontroli i dyscypliny. Wspomaga i ćwiczy pamięć.

Dziś, gdy sztuka kaligrafii niemal zanikła, a listy piszemy najczęściej na komputerze, może to być dobrą zabawą. Z okazji Dnia Pisma Ręcznego w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Kaligraficzny. Wzięło w nim udział 18 uczniów. Zadaniem uczestników było kaligraficzne przepisanie fragmentu ulubionego utworu Jana Brzechwy. Wszyscy starali się pięknie przepisać wybrane teksty. Zwycięzcami zostali:Paweł Krzyżanowski z kl. VII –I miejsce, Nikola Wiącek z klasy V –II miejsce, Zuzanna Wiśniewska z klasy V –III miejsce. Brawa dla zwycięzców!

1 kaligrafia

2 kaligrafia

3 kaligrafia

4 kaligrafia