Warsztaty pt: "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki"

We wtorek, 31 października odbyły się w naszej szkole warsztaty pt. "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki", które poprowadziła edukatorka Muzeum POLIN, pani Ewa Borowska. W czasie warsztatów dla uczniów, uczniowie, pod okiem pani Ewy, brali udział w fabularyzowanej grze narracyjnej "Miasteczko Malki".

Uczniowie wcielali się w postać Antka – współczesnego 12-latka, który niespodziewanie przeniósł się 100 lat w przeszłość. Trafił do miasteczka, w którym obok siebie żyli Polacy i Żydzi. Przewodniczką chłopca była 11-letnia Żydówka – Malka.

Dzieci wspólnie zwiedzali miasteczko, poznając żydowskie tradycje, święta, kuchnię i realia codzienności. Uczniowie i uczennice w czasie warsztatów wykonywali różne zadania: odszukiwali, wybierali, poznawali zdjęcia archiwalne, judaika i inne przedmioty związane z kulturążydowską. W tych działaniach uczniów wspierała edukatorka POLIN, pani Ewa, która inicjowała dyskusję o różnorodności i wielokulturowości dawnej Polski.

Odbyły się również warsztaty dla nauczycieli i nauczycielek naszej szkoły. Podczas których, omawiany był zestaw materiałów edukacyjnych "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki", a także możliwości wykorzystania tych materiałów w szkole. W zestawie znajduje się gra narracyjna "Miasteczko Malki" wraz ze specjalnie zaprojektowaną mapą, zdjęciami archiwalnymi oraz judaikami. Dzięki tym narzędziom będziemy mogli zaproponować swoim uczniom i uczennicom niezwykłą lekcję, w czasie której poprzez zabawę i wciągającą grę dzieci poznają podstawowe informacje związane z kulturą i tradycjążydowską.

Dziękujemy za przeprowadzenie wspaniałych warsztatów Muzeum POLIN, a szczególnie pani Ewie Borowskiej, a pni Paulinie Sadlak za cudowne zdjęcia.

Zapraszamy do obejrzenia jak wyglądała praca warsztatowa naszych uczniów!