Szlakiem ciekawych przyrodniczo i historycznie miejsc w naszym regionie

Dnia 27.09.2018 roku uczniowie klasy V wraz z rodzicami i wychowawczynią wzięli udział w rajdzie rowerowym „Szlakiem ciekawych przyrodniczo i historycznie miejsc w naszym regionie”, upamiętniającym 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez państwo polskie. Trasa wiodła do najbliższego rezerwatu przyrody „Wodny Dół”. Po drodze uczestnicy obserwowali ciekawe ukształtowanie powierzchni i piękne widoki.

 

Przed wejściem na teren rezerwatu przypomniane zostały zasady zachowania się na obszarach chronionych. Wszyscy zobowiązali się do ścisłego ich przestrzegania. Zatrzymaliśmy się przez chwilę przed tablicą informacyjną dla wchodzących na teren objęty ochroną i następnie ruszyliśmy w kierunku leśniczówki. Podziwialiśmy malownicze rozcięcia erozyjne pokryte lasem z chronionymi roślinami. Na tym terenie rośnie bluszcz pospolity, parzydło leśne, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, omieg górski, buławnik wielokwiatowy, cieszynianka wiosenna – roślina mająca w Polsce zaledwie kilka stanowisk.

Droga leśna była trudna do pokonania, ponieważ co kilka lub kilkanaście metrów leżały na niej przeszkody – powalone drzewa lub połamane gałęzie w czasie ostatniej burzy. Zmęczeni dotarliśmy do leśniczówki, gdzie czekało na nas ognisko, rozpalone wcześniej przez tatę Kingi, za co bardzo dziękujemy. Po apetycznym zjedzeniu kiełbasek, sprzątnięciu otoczenia oraz zagaszeniu ogniska ruszyliśmy w dalszą trasę, w stronę pomnika, który upamiętnia funkcjonowanie w tym miejscu konspiracyjnej Szkoły Podchorążych. Stąd wyruszono w 1943 roku na akcję uwolnienia 273 osób z Krasnostawskiego więzienia, która zakończyła się sukcesem.

Poniżej tego historycznego miejsca są źródła strumienia na dnie głębokiego jaru. Stąd wzięła się nazwa tego chronionego obszaru. Przeszliśmy wzdłuż tej płynącej, czystej wody i dotarliśmy do ciekawie położonego oczka wodnego wśród lasu. Taki widok jest rzadkością, cieszy oko, pobudza doznania estetyczne człowieka.

Pozostał nam jeszcze jeden etap: pomnik poświęcony mieszkańcom Niemienic poległym  w czasie II wojny światowej  i program wyjazdu został zrealizowany.

Rajd uważamy za udany. Była dobra zabawa, salwy śmiechu i różne niespodzianki. Pokonaliśmy 20,5 km, więcej niż w czasie pierwszej, rowerowej wyprawy w czerwcu, tuż po zdaniu egzaminu na kartę rowerową.

Zanim zaczniemy zwiedzać miejsca odległe, powinniśmy poznać ciekawy przyrodniczo i historycznie teren najbliższej okolicy. To właśnie umożliwił nam ten rajd. Był on także popularyzacją turystyki rowerowej, propagowaniem zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku oraz integracją zespołu klasowego.

Za pomoc w czasie rajdu dziękujemy naszym rodzicom: Agnieszce Berbeć, Ewie Kozorys, Małgorzacie i Łukaszowi Olchom, Mariuszowi Dobosz, wychowawczyni Danucie Hus oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego przedsięwzięcia.