Nie święci garnki lepią

Podczas wycieczki do Chełma, która została zorganizowana dn. 15 maja dla dzieci z klas I-III uczniowie brali udział w warsztatach ceramicznychw Muzeum Ziemi Chełmskiej. Wcześniej dzieci z klasy I i II oglądały wystawę na której zaprezentowane są najstarsze naczynia poczynając od I połowy IV tysiąclecia przed Chrystusem po współczesne, pochodzące z ośrodków garncarskich w Pawłowie, Putnowicach i Wojsławicach.

Następnie mali garncarze samodzielnie lepili proste naczynia (garnki, kubki, miseczki, wazoniki). Wszystkie dzieci z przejęciem ugniatały i modelowały glinę, przy czym mogły do woli pobrudzić ręce, co sprawiło im niesamowitą radość. Powstałe wytwory własnej pracy dzieci zabrały ze sobą. Potem uczniowie zwiedzili wystawę ,,Powrót do przeszłości", gdzie zgromadzono najstarsze narzędzia służące do zdobywaniu pożywienia oraz uprawiania roli. Dużym zainteresowaniem dziewczynek cieszyła się wystawa ukazująca wnętrze dawnej izby przystrojonej świątecznie pająkami, wycinankami, kolorowymi kwiatami z bibułki, zdobiącymi „święte” obrazy. Natomiast chłopcy z ciekawością oglądali wystawę na której prezentowane były sprzęty oraz pojazdy używane przez strażaków działających w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Z kolei uczniowie klasy III zwiedzali zabytkowe kościoły, w tym słynne Sanktuarium Maryjne na Górce Chełmskiej. Spacerowali po Placu Łuczkowskiego, który jest częścią Starówki Chełmskiej. Widzieli starą studnię miejską oraz fragment wykopalisk archeologicznych starego miasta. Następnie uczestniczyli w warsztatach z orgiami.

Wszyscy wrócili z wycieczki bogatsi o nowe wiadomości oraz z bagażem kolejnych doświadczeń.